8 Mayıs 2012 – Söyleşi – Enerji ve Çevre Dergisi

Else Enerji Genel Müdürü Mustafa Herdem:“Süreci İyi Planlıyor, Yatırımcıya Sürpriz Maliyetler Yaşatmıyoruz”

Else Enerji’nin hizmet alanları ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Else Enerji, Solar PV (Fotovoltaik) sistem ve enerji verimliliği konularına odaklanmış; danışmanlık, planlama, mühendislik, uygulama ile işletme ve bakım alanlarında gerek çözüme yönelik, gerekse anahtar teslim olarak hizmetler sunan, bu alanda Türkiye’nin önde gelen firmalarından biridir. Else Enerji olarak biz tüm hizmetlerimiz ve faaliyetlerimizde kalite ve standartlara önem veriyoruz. 

Hizmet alanlarınız içerisinde yer alan Yenilenebilir Enerji Çözümleri ile Enerji Verimliliği çalışmalarınız hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Else Enerji, yenilenebilir enerji alanında Solar PV konusuna odaklanmıştır. Sistemin tasarım aşamasından test ve devreye alma, devamında işletme bakım süreçlerine kadar yüzde 100 kendi uzman teknik kadrosu ve bayii ağı ile hizmet vermektedir. Bunun yanında güneş enerji santralleri ve karbon ticareti konularındaki benzer çalışmaları da başarı ile yürütmektedir.

Enerji verimliliği hizmetleri de tıpkı güneş enerjisinde olduğu gibi analiz sürecinden uygulama sürecine kadar kendi uzman kadromuz tarafından takip edilmektedir. Sunmuş olduğumuz akılcı enerji verimliliği alternatifleri sayesinde konfor, tasarruf ve ekonomiklik hususlarının hiçbirinden taviz vermeden yatırımcıların en makul çözüme ulaşmalarını sağlamaktayız. Unutmamak gerekir ki enerji verimliliği çalışmalarını yaparken, konfor şartlarını bozmadan hatta kimi uygulamalarda daha iyiye götürerek en ekonomik çözümleri hayata geçirmekteyiz. Arzu eden yatırımcılarımıza da kredi ve finans çözümleri üretmekteyiz. 

Görüldüğü gibi Solar PV ve Enerji Verimliliği uygulamalarında ileri mühendislik çözümlerini; fiyat avantajı ve projenin kendine özgü finans çözümleri ile anahtar teslim olarak sunmaktayız. 

Verdiğiniz hizmetlerin ön plana çıkan özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Bunların size sağladığı rekabet avantajları nelerdir?

Biz hizmet alanlarımızı belirlemeden önce kendimize iki soru sorduk. Birinci soru; “Sektörümüzde kim hangi hizmeti veriyor?” ikinci soru ise “Sektörün neye ihtiyacı var?” Daha sonra hizmetleri ve ihtiyaçları bir tabloya yazdık. Sonra bizim hangi hizmetleri verebilecek yeteneğe sahip olduğumuzu belirledik. Bu tabloda üçüncü sütuna da yeteneklerimizi yazdık. Yeteneklerimize uygun olarak çözüme uygun hizmetler sunmaya başladık. Else Enerji’nin bu yapısı gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından birçok firmanın dikkatini çekmiştir. Yurt içinde birçok sektör firmasına gerek mühendislik gerekse de uygulama hizmet desteği vermektedir. Bunun yanında Türkiye pazarında faaliyetlerde bulunmak isteyen birkaç yabancı firma ile de çeşitli hizmetlerde ortak çalışmak adına sözleşmeler imzalanmıştır. Burada bizi ön plana çıkaran noktalardan bir diğeri de çözümlerimizi sadece Türkiye pazarı için değil, Ortadoğu ve Afrika pazarları için de sunuyor olmamızdır. 

Müşterimizle sözleşme imzaladıktan sonra hizmetlerimizin tüm süreçlerini kullanmış olduğumuz Kurumsal Kaynak Planlaması Yazılımı ile planlıyoruz. İşin tüm süreçlerinde müşterimiz neyin nasıl yapılacağını net bir şekilde görebiliyor. Kullanmış olduğumuz yazılım; şantiye şefimizden, planlama mühendisimize, finans birimlerimize kadar her çalışanımız tarafından farklı bir modül aracılığı ile kullanılmakta olup, teknik kadrolarımızla idari kadrolarımız arasında tek bir dil oluşturmuş oluyoruz. Maliyetlerimizin tamamına bu sayede hakim olarak, müşterilerimize sürpriz maliyetler, sürpriz süre uzamaları yaşatmıyoruz. Özetle, maliyetlerimize hakim olmamız bizim en rekabetçi özelliğimizdir. 

Yenilenebilir enerji alanında yatırım yapan firmalar ile çalışıyorsunuz. Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörü hakkında genel görüşlerinizi alabilir miyiz?

Neredeyse herkesin hep bir ağızdan söylediği gibi Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli azımsanmayacak kadar iyidir. Böyle bir ortamda malesef yenilenebilir enerji sektörü hak ettiği yerde değildir. Özellikle güneş ve rüzgar enerjisi konusunda sektör çok büyük potansiyele sahiptir ve EPDK’nın yayınlamış olduğu son yönetmelik ve tebliğler ile birlikte çok kısa sürede gerek Türkiye, gerekse dünya piyasasında hak ettiği noktaya ulaşacaktır. Yayınlanan yönetmelikler için Enerji Bakanlığı, EPDK ve emeği geçen yetkililere bir kez daha teşekkür etmek gerekir. Türkiye’nin kendi geleceğine büyük yatırım yapılmasına öncü oldular ve gelecekte isimleri iyi anılacaktır. Eminiz yakın gelecekte dünyanın sayılı yenilenebilir enerji firmaları arasında Türk şirketlerini de göreceğiz. 

2012 yılında devam eden projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yakın zamanda TOKİ Kayaşehir Konutları 17.Etap’taki toplam 62,1 kWp kapasiteli PV sistemi idareye teslim etmiş olacağız. Proje uygulanış şekli açısından çevresindeki diğer projelere göre gerek mühendislik gerekse uygulama kalitesi açısından farklılığını hissettiriyor. Bunun yanında Gaziantep’te Şehitkamil Belediyesi için uygulamasını yapmış olduğumuz 40 kWp kapasiteli bir diğer PV sistem bu ay içerisinde tamamlanmış olacak. Projenin uygulandığı bölge çok özel bir alan olup Anadolu tarihinde birçok medeniyete ait kalıntıların olduğu bir doğal park özelliği taşımaktadır. Biz de alanın dokusuna ve barındırdığı değerlere saygılı olarak hareket ediyor ve uygulamamızın parkın bir parçası olması için özen gösteriyoruz. Ayrıca uygulamasına Nisan ayında başlayacağımız çatı projeleri bulunmaktadır. Yasal mevzuatın da projelere başlanmasındaki payı çok büyüktür. Bahsetmiş olduğumuz projelerin yanında sözleşmesi imzalanmış olan 500 kWp kapasiteli güneş enerji santralleri ile ön analizleri tamamlanıp ölçüm sürecine geçmek üzere olan büyük kapasiteli güneş enerji santrali yatırımları da mevcuttur. Ayrıca kendimize ait güneş enerji santrali yatırımlarımız da olacaktır.

Enerji verimliliği çalışmalarımız da solar PV sistem çalışmalarımıza paralel olarak devam etmektedir. Birçok sanayi kuruluşu ve işletme ile enerji verimliliği danışmanlığı ve uygulamaları konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

Tüm bu projeler Else Enerji’nin konusunda uzman birimleri tarafından yürütülmektedir. Mikro PV projeleri “Else Rooftop®” birimimiz tarafından yürütülürken, büyük çaplı PV projeleri “Else PowerPlant®” ve enerji verimliliği projeleri de “Else Efficiency®” birimlerince yürütülmektedir. Operasyonel olarak kendi içerimizde oluşturduğumuz bu yapı sayesinde daha dinamik ve daha kaliteli çözümler sunabilmekteyiz.

Else Enerji’nin uzun vadeli hedefleri arasında neler yer alıyor?

Else Enerji’nin hedefleri arasında, Türkiye’de kalıcılığı yakalamış kurumsal bir firma olmanın yanı sıra, dünyada bilinir bir EPC firması olmak, standartlara ölçü olacak kalitede hizmet vermek öncelikli olarak sayılabilir. 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Biz Else Enerji olarak Türkiye’nin doğal kaynaklarına ve ülkemizdeki yatırımcılarımızın potansiyeline yürekten inanıyoruz. Bu inançla her geçen gün yatırımlarımızı artırıyoruz. Eminiz ki çatısına solar PV sistem kuracak vatandaşımızdan büyük çaplı yatırımcılarımıza kadar herkes de Türkiye’nin doğal kaynaklarına en az bizim kadar inanıyor. Devletimiz de bu inanç ve gücün farkında olduğu için mikro ve makro seviyedeki yatırımların önünü her geçen gün alt yapılarını hazırlayarak açıyor. Yatırımcı, işadamı, sanayici ve devletimizin desteği ile Türkiye çok kısa bir sürede yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda dünyadaki hak ettiği yeri alacaktır.


0 yorum

Bir yanıt yazın