11 Şubat 2021 – Gumbel Group

Türkiye enerji sektöründeki güneş enerjisi santrallerinin yatırımları için danışmanlık, bakım ve EPC hizmetleri sunan Türkiye’nin önde gelen EPC şirketlerinden ikisini bünyesinde bulunduran Gumbel Group ile SMA arasında 11 Şubat’ta önemli bir anlaşma imzalandı. Pandemi nedeniyle çevirimiçi olarak düzenlenen imza töreninde taraflar Kassel’den Valerio Natalizia – SMA Güney Avrupa Bölge Direktörü ve Ankara’dan Mustafa Herdem – Gumbel Group Yönetim kurulu başkanı karşılıklı olarak imzalarını atarak iş birliklerinde dokuzuncu yılına adım attılar.

Valerio Natalizia: SMA CORE2 ile Endüstriyel Çatı GES’lere yoğunlaşmaktayız

SMA Güney Avrupa Bölge Müdürü Valerio Natalizia, Gumbel Group ile imzalanan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek SMA’nın Türkiye için 2021 yılına yönelik iddialı hedefleri olduğunu bildirdi. Anlaşma kapsamında büyümekte olan Türkiye çatı pazarına ve öz tüketim projelerine yönelik özellikleriyle ön plana çıkan Yeni SMA Sunny Tripower CORE2’ya dikkat çeken Natalizia, ürünün çıtayı yükseğe taşıdığını söyledi.110 kW güç, 12 MPPT, invertere entegre ShadeFix ile enerji optimizasyonu ve PV sistemlerinin verimliliğini sağlayan CORE2’nin piyasada dikkat çekici olduğunu ifade etti. Ayrıca, “SMA, sadece bir inverter tedarikçisi değil, aynı zamanda fotovoltaik sistemler için lider bir hizmet sağlayıcısını temsil ediyor. Bu anlaşma sayesinde uzun vadeli ortaklığa bir kez daha katma değer getiriyor” dedi.

Mustafa Herdem: İlk Kurulumlar Ege ve İç Anadolu’da

İşbirliğine dair bir değerlendirmede bulunan Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem Türkiye’nin temiz, çevreci ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşte büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Bu potansiyeli değerlendirerek enerjiye çevirebilmek için projelendirme ve yatırım faaliyetlerine hızla devam edeceklerini dile getirdi. SMA ile işbirliklerinin dokuzuncu yılına adım atmış olduklarının altını çizen Herdem, ilişkinin geçmişinin 2013 yılına dek uzandığını, 2013 ile 2016 yılları arasında firma kurulumlarının %90’ında SMA markasının tercih edildiğini söyledi. Bu kapsamda, 2016 yılına dikkat çeken Herdem, SMA ile 2016 yılı Kasım ayında merkezi ve string inverterlerden oluşan benzer bir sözleşmeye imza attıklarını ve izleyen yılda 154 MW’lık alım yaptıklarını ifade etti.

2021 de ise Türkiye çatı pazarına yönelik string inverterlerden oluşan 70 MW’lık bir alım garantisine imza attıklarını belirterek bir yıl içinde taahhüt edilen kapasiteyi aşmaya kararlı olduklarını dile getirdi. Herdem, sipariş sonrası ilk uygulamaların Ege ve İç Anadolu bölgesinde yapılacağını ifade etti. 

Ağırlık Çatı Üzeri GES Pazarı

Türkiye’de 2019’da ki düzenlemelerin ardından hem ticari hem de evsel segment için güneş enerjili çatı üstü PV kurulumları hızla artmaya devam ediyor. Bu anlamda, Türkiye’nin güneş enerjisi sektörü bir dönüşüm geçirirken, sektör daha çok sayıda küçük kuruluma kaymış durumda. Bu noktada SMA, Türkiye’nin önde gelen EPC’lerinden ikisini bünyesinde barındıran Gumbel Group ile sözleşme yapmış olmaktan mutlu olduğunu belirtiyor. Sözleşme kapsamında alınacak ürünlerin, Gumbel Group bünyesinde yer alan Heran Enerji ve Elseroof Enerji firmaları tarafından kullanılacağı ve Heran Enerji ile Türkiye çatı üzeri GES pazarına yönelik anahtar teslim çözümlere ve Elseroof Enerji ile de yetkili SMA satış partneri olarak ürünlerin toptan ve perakende olarak satışları gerçekleştirilecektir.

SMA Hakkında 

Fotovoltaik sistem teknolojisinin önde gelen bir küresel uzmanı olarak SMA Group, yarının merkezi olmayan ve yenilenebilir enerji tedariki için bugün standartları belirliyor. SMA’nın çok çeşitli portföyü, verimi yüksek PV invertörleri, tüm güç sınıflarındaki PV sistemleri için bütünsel sistem çözümleri, akıllı enerji yönetimi sistemleri ve batarya depolama çözümlerinin yanı sıra PV dizel hibrit uygulamaları için eksiksiz çözümler içerir. Dijital enerji hizmetleri ve PV enerji santralleri için işletme ve bakım hizmetleri dahil olmak üzere kapsamlı hizmetler SMA’nın ürün yelpazesini tamamlar. Toplam 95 gigawatt çıkışa sahip dünya çapında 190’dan fazla ülkede SMA inverterleri kurulumu mevcuttur. SMA’nın birçok ödül kazanan teknolojisi, 1.600’den fazla patent ve faydalı modelle korunmaktadır. Grubun ana şirketi olan SMA Solar Technology AG, 2008 yılından beri Frankfurt Borsası’nın (S92) Prime Standardında ve SDAX endeksinde listelenmiştir.

Gumbel  Group Hakkında

Gumbel Group, fotovoltaik enerji sistemlerinde yatırım, EPC, Danışmanlık, üretim, satış ve yazılım alanlarında 2011 yılından beri yerel ve uluslararası ölçekte hizmet vermektedir. Dikey entegrasyon ile yapılanmasını oluşturmuş olan Gumbel Group, bünyesinde barındırdığı firmalarla faaliyet gösterdiği tüm alanlarda yenilikçi ve kaliteyi önceleyen bir yaklaşıma sahiptir. Türkiye’de toplam 285 MW güneş enerji santralini hayata geçirmiştir.    

Kategoriler: Basılı Yayın

0 yorum

Bir cevap yazın