10 Nisan 2013 – Elektrikport

Güneş enerjisine yatırım kararı alarak birçok sanayiciye örnek olan Prokon AŞ firması, güneş enerjisi yatırımlarına devam etmeyi planlıyor. Ankara-Kazan’daki Çelik Konstrüksiyon ve Mekanik İmalat Fabrikası  çatısı yaklaşık 17.000 m2 büyüklüğünde ve ilerleyen süreçte çatı üzerine ikinci 500 kWp kapasiteli santral de kurulacak. Prokon AŞ, güneş enerji santralinin devreye girmesi ile birlikte elektrik tüketiminin yaklaşık %40‘lık kısmını güneş enerjisinden karşılayacaktır. 

Prokon AŞ’nin Genel Müdürü Murat Kögmen, proje ile ilgili olarak şunları söyledi: “Güneş enerji santrali için yatırım kararı almamızdaki öncelikli sebepler; artan elektrik fiyatları, temiz enerjiden elektrik üretimi, karbon salınımını azaltma yönünde katkıda bulunmak ve ileriye dönük güneş yatırımlarımız için süreci daha küçük bir tesiste tecrübe etmek.”

Else Enerji genel müdürü Mustafa Herdem’in proje ile ilgili olarak demeçleri ise şöyleydi: “Öncelikli olarak belirtmem gereken şey; firmamızı yirmiden fazla istekli firma arasından seçen ve bize Türkiye’nin en büyük çatı uygulamalarından bir tanesini tamamlama fırsatı veren Prokon AŞ’ye teşekkür etmektir. Sözleşmeyi imzaladığımız andan itibaren her safhada gereken özeni gösterdik ve ortaya gerçekten referans olabilecek bir tesis çıkardık. Sektöre “gerçek anahtar teslim” projeler kazandırmaya bütün hızımızla devam edeceğiz. Yakın zamanda tamamlanacak ve başlanacak yeni projeleri duyurmaya devam edeceğiz. İddiamız Türkiye’nin güneş enerjisi alanında en çok tercih edilen EPC firması olmaktır.”
 


0 yorum

Bir yanıt yazın