Mustafa Herdem

İş Adamı ve Sosyal Girişimci

Merhaba ben Mustafa Herdem, 1979 yılında Kayseri’de esnaf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. 2002 yılında Fırat Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldum. Sonrasında üç yıl özel sektörde şantiye şefi olarak görev yaptım. 2005 yılında aynı sektörde faaliyet göstermek üzere kendi şirketini kurdum. İlk ticari girişimim başarısızlıkla sonuçlanmasından ciddi tecrübeler edindim. Akabinde her Türk genci gibi vatani görevimi tamamlamak üzere askere gittim.

Mustafa Herdem ‘in Güneş Enerji Sektörüne Girişi

Askerlik sonrasında üç yıl özel sektörde elektrik bölüm yöneticiliği yaparken yeni sektörlerin araştırmasını yapmaya başladım. Bunun sonucunda yolum güneş enerjisi ile kesişti. 2011 yılında güneş enerji sektöründe faaliyet göstermek üzere Else Enerji firmasını kurdum. Firmayı kurarken tek amacım bu alanda başarılı projeler gerçekleştirmekti. Ancak bundan daha fazlası oldu. Türkiye’nin yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kulvarında ekip arkadaşlarımla büyük başarılara imza attık. Else Enerji ailesi gün geçtikçe büyüdü ve 2019 yılına kadar 275 MW Güneş Enerji Santralinin (GES) anahtar teslim kurulumunu tamamladık. Ayrıca iş yaptığımız sektöre yatırım yapmanın sevincini de 17 MW GES yatırımı yaparak tatmış oldum.  

2019 yılında yeniden yapılanmaya gittim ve Else Enerji’nin faaliyet alanını yurt dışı solar enerji pazarı olarak belirledim. Devamında aynı yıl çalışanlarıma da hisse vererek Elseroof Enerji ve Heran Enerji firmalarını kurdum. Bu firmalarla Türkiye solar pazarını güç kategorilere bölerken online satış ve enerjide dijitalleşme çalışmalarını yürütmeye başladım.

2019 yılı itibari ile bir çocukluk hayali olarak Gumbel Yayınevi’nin hayata geçmesi için sosyal bir yatırım yaptık. Yayıneviyle çağın akışkan ruhuna uygun biçimde, popüler tarih kitaplarından dijital trendlere uzanan geniş bir yelpazede yayım yapmayı hedefledik.

Dijitalleşmeye Yatırım

2020 yılında Elseroof ile güneş panelinden invertere, solar paket sistemlerden jel akülere kadar, güneşli ürünlerin satışa sunulduğu SolarAVM e-ticaret satış sitesini hayata geçirdik. 2020 yılında pandemi ile birlikte enerjide dijitalleşmenin tercih değil zorunluluk olduğunu kavradım. Bu nedenle tüm şirketlerimizin gelenekselden dijitale dönüşümü için ciddi yatırımlar yapmaya başladım.

Toplam altı şirketten oluşan şirketler topluluğunu, Gumbel Group çatısı altında topladım. Halen bahse konu yapılanmanın yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim. Evli ve iki çocuk babası olup lisanslı yelken sporcusuyum. Güneşli bir iş, rüzgarlı bir hobi sahibiyim ve yenilenebilir enerjiyi hayatımın her anında kullanıyorum.

Mustafa Herdem