Ülkemizin en büyük öz tüketim güneş enerji santrallerinden biri Elazığ’da üretime başladı. Gumbel Group, Seza Çimento’yu güneş ile buluşturdu.

Gumbel Group Şirketler Topluluğu bünyesindeki Heran Enerji tarafından Elazığ’ın Baskil ilçesinde inşa edilen tesis, bölgenin en büyük öz tüketim amaçlı güneş enerji santrali olma özelliğini taşıyor. Şubat 2022 itibariyle TEDAŞ kabulü yapılarak elektrik üretimine başlayan santral, yaklaşık 31 futbol sahası büyüklüğünde bir araziye inşa edildi. Tesisin elektriksel kurulu gücü 21 MWp olup yıllık 33 bin 836 MWh elektrik üretimi gerçekleştirebilecek. Türkiye’nin sayılı beton üretim tesislerinden olan Seza Çimento fabrikasının elektrik ihtiyacı için kurulan ve yıllık üretim kapasitesiyle yaklaşık 19 bin hanenin elektrik tüketimini karşılayacak miktarda elektrik üretim gücüne sahip olan santral, fabrikanın elektrik tüketiminin yüzde 30’unu karşılayacak.Seza Çimento güneş enerji santraliİşi üstlenen Gumbel Group’a bağlı şirketlerden Heran Enerji’nin Genel Müdürü Burak Tatar yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin tek seferde tek noktadaki en büyük arazi tipi güneş elektrik santrallerini çok kısa zamanda faaliyete geçirdik. Daha önce de Balıkesir Aktarma 40 MWp , Şanlıurfa Viranşehir 32 MWp kurulu güçlerindeki arazi tipi santrallerini de işletmeye almıştık. Ekibimiz böylesine büyük işlerde deneyimli. Fakat bu sefer çok daha büyük bir ölçek söz konusuydu ve mevsim kıştı. Zorlu kış şartlarında dört ay gibi bir kısa sürede yatırımcımızı güneşle buluşturmanın, yeşil, sürdürülebilir enerjiyi ülkemiz ekonomisine kazandırmanın sevincini yaşıyoruz.” dedi.

Gumbel Group Şirketleri Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, “Gumbel Group’a bağlı şirketlerin tümünün odağında güneş var. Yönetim ekibimimden arazideki teknik arkadaşıma kadar güneşin bu topraklarda yaygınlaşmasının sayısız yararına inanan insanlar olarak güneşle yatıp güneşle kalkıyoruz. Güneşe, sürdürülebilir, yeşil enerjinin hem ekonomik hem ekolojik değerinin farkında olarak 11 yıldır güneş sektörüne hizmet veriyoruz. Dünya enerji krizi yaşıyor, bu kriz her geçen gün derinleşecek. Artık ülkeler güneş enerjisinin ekonomik ve ekolojik değeri kadar stratejik önemini de hesaba katacak. Tüm işlerimizde olduğu gibi Seza Çimento’nun işini de anahtar teslim yöntemiyle yaptık. Güneş değerli, güneşi israf etmeyelim düşüncesiyle yüksek kaliteyi hedefliyoruz. İşlerimizde üretim performans garantisi veriyoruz, hem de banka teminat mektubuyla. Bu hesap verebilirlik ilkemiz, 23 ilde 322 MWp üzerinde çatı ve arazi tipi güneş enerji projelerini yaşama geçirmemizi sağladı. Zaten biz kendimiz de güneş yatırımcısıyız, önümüzde Çankırı‘da yaşama geçireceğimiz 10 MW’lik projemiz var. Güneş değerli, güneşi israf etmeyelim kaygısı ve verimliliği artırma düşüncesiyle AR-GE birimimiz yerlilik oranı çok yüksek güneş takip sistemi geliştirdi, bu sistemi Çankırı’da kullanacağız. Seza Çimento’ya hayırlı olsun diyorum ve özellikle teşekkür ediyorum. Sayelerinde sistemlerinin 33 bin 836,5 MWh yıllık enerji üretim öngörüsüyle artık daha az dışa bağımlıyız, güneşi ekonomik olarak daha az israf ediyoruz, 13 bin 105 tCO2 yıllık salınımı engelleyerek gezegenimizi daha az kirletiyoruz, 601 bin 956 adet ağacı kurtararak yeşilimize sahip çıkıyoruz. Ne mutlu bize, ne mutlu Seza Çimento’ya, güneşi ekonomik, ekolojik ve stratejik bir değer olarak ülkemizin yararına kullananlara, iyi ve güzel işler yapanlara, iyi ve güzel işler yapmakta yarışanlara!” diye konuştu. 

Gumbel Group, güneş enerjisini Türkiye’ye taşıyan lider bir firma olmaktan onur duyuyor.


0 yorum

Bir yanıt yazın