16 Ekim 2014 / Bodrum

Bodrum Ticaret Odası destekleriyle, “Enerjinin etkin kullanımı ve yenilenebilir enerji sempozyumu” düzenlendi. 

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) toplantı salonunda gerçekleştirilen sempozyuma, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon başta olmak üzere, Elektrik Mühendisi olan CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ile Bodrum’da aynı sektörde hizmet veren temsilciler ve vatandaşlar katıldı. 

Sempozyumun açılışında konuşan Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, bu tür etkinliklere vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. 

Bodrum’da çevreye karşı ilgi ve alakanın büyük olduğuna değinen Kocadon, şunları söyledi: 

“Türkiye’deki çevreci faaliyetler herhalde Bodrum’dan başlamıştı.Şimdi Filiz hanımın önderliğinde gayet güzel gidiyor. Olayın birazda tüccar tarafına bakarsak biz tüccarlar bu olayın yüzde 49 çevre yeşillik yüzde 51’de kazanç olarak bakıyoruz. İşin gerçeği de böyledir bizim tarafta. Ama bunu yüzde 50-50 yapmak her tarafından kazanç olacaktır. Amacımız çevreye saygılı bir Bodrum. Onun içinde çevre ile ilgili elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz” dedi. 

Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın sunum gerçekleştirdiği sempozyumda ayrıca, Elektrik Mühendisleri, Mustafa Herdem, Veli Yıldırım ve Kalkınma Bankasından Serdar Çatakçı’da birer konuşma yaptı. 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Uyar bir sunum gerçekleştirdi. Uyar, enerjinin etkin kullanımı ve yenilenebilir enerjiden bahsederek, güneşle tüm enerji gereksinimizi karşılamanın mümkün olup olmadığı konusunda detaylı bilgiler verdi. 

Uyar sempozyumdaki amaçlarının, küçük ve büyük ölçekli işletme ve yaşam alanlarının yenilenebilir enerji vasıtasıyla nasıl verimli hale getirileceği öncelikle teori ve dünyada kullanılan yöntemlerle anlatılarak, sonrasında ise pratik uygulamanın metodlarını katılımcılara paylaşmak olduğuna dikkat çekti. 

Akşam saatlerine kadar süren toplantıda, yenilenebilir enerjide devlet destekleri ve krediler, işletme ve yerleşim alanlarında fotovoltaik güneşten elektrik enerjisi kurulumu nasıl gerçekleşir’ gibi konular konuşuldu. Sempozyum sonunda ise katılımcılar merak ettiklerini sorma fırsatı da buldular.

Bodrum Kenttv.net

Haberin videosunu buradan izleyebilirsiniz.


0 yorum

Bir yanıt yazın